Pani Barbara Kuprel Bibliotekarzem Roku 2010 ! Kliknij, by dowiedzieć się więcej...
wróć wróć Konkursy i wydarzenia
2011 rok

Czytaj wydarzenia 2010 roku i wcześniejsze 2012 roku 2013 roku aktualne
 czwartek, 27 październik, 2011 r. 
"Podaj dalej" w Mońkach

26 października bibliotekarki z powiatu monieckiego spotkały się w Monieckim Ośrodku Kultury na warsztatach w ramach projektu realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii "Podaj Dalej".



Nasze spotkanie poprowadziła Pani Barbara Lewkowska - instruktor plastyki z MOK-u. Pani Basia przygotowała nam prezentację na temat tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych i opowiedziała o swoich wieloletnich doświadczeniach, które zdobyła współorganizując konkursy na choinkę bożonarodzeniową. Następnie obejrzałyśmy Izbę Obrzędową, w której zgromadzono najciekawsze ozdoby prezentowane na licznych konkursach organizowanych przez MOK. Po powrocie na górę zabrałyśmy się za cięcie, klejenie i inne czarodziejskie sztuczki mające na celu wyczarowanie pod okiem Pani Basi wspaniałych i niepowtarzalnych ozdób choinkowych. Niepowtarzalne były!



Doświadczenie zdobyte na tych warsztatach przyda się Paniom prowadzącym zajęcia z dziećmi. Mamy nadzieję, że pomożemy ocalić tradycję własnoręcznego robienia ozdób na choinkę.



Serdecznie dziękujemy naszej instruktorce za czas nam poświęcony, a dyrekcji MOK-u za udostępnienie pomieszczeń.

Wiesława Filipkowska
Helena Wasilewska

 środa, 13 październik, 2011 r. 
Monieckie akcenty na ogólnopolskim Kongresie Bibliotek Publicznych

"Biblioteka - więcej niż myślisz" - pod takim hasłem, w dniach 13.10.2011 - 14.10.2011, odbył się w warszawskim Forcie Sanguszki II Kongres Bibliotek Uczestniczyło w nim ponad 500 osób, głównie bibliotekarzy z całego kraju. Kongres był spotkaniem interaktywnym, służącym wymianie doświadczeń, sprzyjającym dzieleniu się pomysłami i praktycznymi wskazówkami. Wydarzenie objęły patronatem Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Anna Komorowska oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Projekty realizowane w roku 2011- "Ślady przeszłości" przez Bibliotekę Publiczną w Mońkach i "Komu po drodze" przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Knyszynie zostały wysoko ocenione i wyróżnione wśród innych realizowanych w całej Polsce. Bibliotekarze i uczestnicy tych działań zostali poproszeni o podzielenie się swoimi doświadczeniami na kongresie. Mońki były reprezentowane przez uczennice ZSOiZ w Mońkach ( Marcelina Dębkowska, Patrycja Gudel, Izabela Szarangowicz) i bibliotekarki (Katarzyna Grzegorczyk i Agnieszka Michaluk) - biorące udział w projekcie "Ślady przeszłości". W związku z tym, że tematem monieckiego projektu było Święto Ziemniaka w Mońkach, jako gość specjalny na Kongresie był również Pan Włodzimierz Zmarzlik (pomysłodawca obchodów Święta Ziemniaka w Mońkach). Projekt "Komu po drodze" prezentowała i nagrodę odbierała Pani Krystyna Piszczatowska - kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Knyszynie. Składam wyrazy uznania realizatorom projektów i podziękowania wszystkim osobom i instytucjom pomagającym w ich realizacji.

Wiesława Filipkowska
http://dorosli.bpmonki.pl ---więcej--- wydarzenia
http://www.biblioteka.knyszyn.pl ---więcej---
http://www.biblioteki.org/pl/kongresy/kongres/program/1408 ---więcej---
 środa, 21 września, 2011 r. 
Spotkanie w Knyszynie

21 września bibliotekarki z powiatu monieckiego spotkały się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Knyszynie na warsztatach w ramach projektu realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii "Podaj Dalej".



Pani Beata Rogalska przygotowała prezentację na temat Facebooka, co było wstępem do podzielenia się swoimi doświadczeniami na temat obecności bibliotek na tym portalu. Swoje konta posiadają tam Krypno i Mońki. Zapraszamy do zaglądania do nas. Następnie przećwiczyłyśmy kontaktowanie się za pomocą Skype, co ma nam pomóc w zaplanowanej videokonferencji. Pani Krystyna Piszczatowska, kierownik MGBP Knyszyn wprowadziła nas w tajniki decupagu.



Z podziwem oglądałyśmy prace wykonane tą techniką. Jest to wspaniały pomysł na "drugie życie" dla niektórych przedmiotów. Omówiłyśmy też inne techniki plastyczne przydatne w pracy z czytelnikiem dziecięcym. Ostatnim punktem programu była wizyta w miejscowym muzeum - Domu Piaseckich. Oprowadziła nas dyrektor KOK-u, Pani Jadwiga Konopko. Byłyśmy pod dużym wrażeniem-zobaczyłyśmy mnóstwo unikalnych przedmiotów codziennego użytku zgromadzonych w niecodziennym wnętrzu, wysłuchałyśmy fascynujących historii. Serdecznie dziękujemy organizatorom spotkania.

Wiesława Filipkowska Helena Wasilewska
 piątek, 2 wrzesień, 2011 r. 
 czwartek, 25 sierpnia, 2011 r. 
"Podaj dalej" - filcujemy

Biblioteka Publiczna w Mońkach uczestniczy w projekcie Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i realizuje minigrant "Podaj Dalej". Jest to działanie polegające na zorganizowaniu przez bibliotekę wiodącą (jaką była biblioteka w Mońkach uczestnicząc w Programie Rozwoju Bibliotek) 4 spotkań dla bibliotekarzy z bibliotek partnerskich (Jasionówka, Knyszyn, Krypno), podczas których dzielimy się swoimi doświadczeniami i uczymy się nowych rzeczy. W dniu 24 sierpnia odbyły się w Mońkach warsztaty rękodzieła artystycznego "Wyroby z flicu na mokro i na sucho".

Na spotkanie zaprosiłyśmy bibliotekarki z całego powiatu monieckiego, które prowadzą lub mają zamiar prowadzić zajęcia tego typu dla dzieci i dorosłych. Dołączyły do nas Panie z bibliotek w Trzciannem i Goniądzu. Możliwość tworzenia pięknych ozdób z kawałków wełny zafascynował wszystkie Panie. Trenerki zaraziły nas swoim entuzjazmem i choć na chwilę zanurzyłyśmy się w innym - bardziej kolorowym świecie. Robiłyśmy kuleczki na korale, filcowe kwiaty, roladki na kolczyki, motylki i inne stworki, tworzyłyśmy wzory na filcu prasowanym. Pojawiły się nowe pomysły na zajęcia z dziećmi i plany zaangażowania osób starszych. Wszyscy uznali zajęcia za bardzo inspirujące i przydatne w naszej pracy.


Wiesława Filipkowska
Helena Wasilewska

 wtorek, 31 maja, 2011 r. 
Biblioteka - miejsce aktywne

31 maja w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja podsumowująca I edycję Programu Rozwoju Bibliotek w województwie podlaskim.
Jednym z jej punktów była prezentacja doświadczeń trzech wybranych bibliotek województwa podlaskiego. Były to:
- Biblioteka miejscem edukacji - prezentacja Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem
- Biblioteka ośrodkiem promocji kultury - prezentacja Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Knyszynie


- Biblioteka miejscem współpracy - prezentacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie.
Podczas szkoleń podstawowych i specjalistycznych realizowanych od października 2009 roku do lutego roku 2011, bibliotekarze zdobyli wiedzę i umiejętności niezbędne do przekształcenia tradycyjnych bibliotek w nowoczesne centra informacji i edukacji środowiskowej, upowszechniające lokalne tradycje i kształtujące postawy obywatelskie.
Konferencja ewaluacyjna zamknęła cykl edukacyjny Programu - była oceną i podsumowaniem dotychczasowych działań oraz okazją do refleksji nad dalszym wsparciem bibliotek. Wszyscy uczestnicy Programu Rozwoju Bibliotek otrzymali certyfikaty.

 wtorek, 17 maj, 2011 r. 
Pani Barbara Kuprel - Kierownik Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach - Została wybrana Bibliotekarzem Roku 2011

Napisano o Pani Barbarze Kuprel na stronie: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=2623&prev=503

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy zorganizował ogólnopolski konkurs "Bibliotekarz Roku" zmierzający do wyłonienia najbardziej cenionego i szanowanego w kraju bibliotekarza. Konkurs został podzielony na dwa etapy:
etap I - wybory Bibliotekarza Roku danego województwa, przeprowadzone przez zarządy okręgów,
etap II - głosowanie internetowe na portalu SBP.

W I etapie zwyciężyła Barbara Kuprel, a uroczyste wręczenie nagrody Bibliotekarza Roku województwa podlaskiego odbyło się 17 maja w Białymstoku w ramach obchodów Dnia Bibliotekarza.

W II internetowym etapie konkursu Barbara Kuprel uzyskała 909 głosów co zapewniło jej zwycięstwo i tytuł Bibliotekarza Roku 2010.
Pani Barbara Kuprel Bibliotekarzem Roku 2010 ! Celem konkursu było:
  • podniesienie prestiżu zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej,
  • upowszechnianie wartości określających misję społeczną bibliotekarzy i ich odpowiedzialność w budowie społeczeństwa wiedzy,
  • rozbudzenie aktywnożci zawodowej bibliotekarzy.
Światowy Dzień Książki i Dyplomy Srebrnej Róży w Książnicy Podlaskiej
przedruk z www.wrotapodlasia.pl
autor: K.K., fot. A£
17 maja w Książnicy Podlaskiej im. £ukasza Górnickiego odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Książki, podczas których wręczono Dyplomy Srebrnej Róży za rok 2010 i rostrzygnięto konkurs na Bibliotekarza Roku województwa podlaskiego.

Dyplomy Srebrnej Róży otrzymali:
- Barbara Kuprel (Biblioteka Publiczna w Mońkach)
- Marta Sokólska (Gminna Biblioteka Publiczna im. Z. Glogera w Tykocinie)
- Elżbieta Kisło (Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie)
- Krystyna Piszczatowska (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Knyszynie)




Bibliotekarzem Roku województwa podlaskiego została pani Barbara Kuprel (Biblioteka Publiczna w Mońkach)

Osoby wyróżnione:

Marzanna Chodorowska (Biblioteka Publiczna w Surażu)
Bożena Cylko (Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym)
Daniel Frąckiewicz (Biblioteka Publiczna w Lomży)
Alla Gryc (Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce)
Maria Kołodziejska (Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Suwałkach)
Ewa Kołomecka (Książnica Podlaska im. Lukasza Górnickiego)
Wiesława Kruszewska (Gminna Biblioteka Publiczna w Poświetnem)
Małgorzata Rokicka-Szymańska (Książnica Podlaska im. £ukasza Górnickiego)

Pracownicy Departamentu Kultury UMWP z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i trwającego Tygodnia Bibliotek, na ręce Dyrektora Książnicy Podlaskiej Jana Leończuka, wręczyli list z życzeniami dla wszystkich pracowników od Marszałka Województwa Podlaskiego.

List gratulacyjny od Marszałka Województwa Jarosława Dworzańskiego otrzymała również pani Barbara Kuprel - Bibliotekarz Roku województwa podlaskiego.

Ostatnim punktem programu Obchodów był wykład prof. dr hab. Jadwigi Woźniak - Kasperek pt. "Zawartośc, dokument, obiekt, zasób - problemy nie tylko terminologiczne".


 czwartek, 17 marzec, 2011 r. 
Konkurs plastyczny pn: "Moja ulubiona postać z utworów Marii Konopnickiej"

W dniu 16 marca 2011 roku Biblioteka Publiczna w Mońkach zorganizowała podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego pn: "Moja ulubiona postać z utworów Marii Konopnickiej". Na konkurs (po eliminacjach gminnych) wpłynęło 81 prac z następujących szkół:
Szkoła Podstawowa w Boguszewie, w Brzezinach, w Długołęce, Dolistowie, w Downarach, w Goniądzu, w Górze, w Jasionówce, w Jaświłach, w Knyszynie, w Krypnie, w Kuleszach, SP Nr 1 w Mońkach, SP Nr 2 w Mońkach, w Starych Bajkach, w Trzciannem.

Komisja w składzie:
1. Barbara Lewkowska - plastyk Monieckiego Ośrodka Kultury - przewodnicząca
2. Ewa Mejsak - pracownik Biblioteki Publicznej w Mońkach - członek
3. Helena Wasilewska - instruktor Biblioteki Publicznej w Mońkach - członek
oceniła prace uczestników konkursu w trzech grupach wiekowych:
IGrupaklasy 0 - Iszkoły podstawowej-  wpłynęło 29 prac
IIGrupaklasy II - IIIszkoły podstawowej-  wpłynęło 26 prac
IIIGrupaklasy IV - VIszkoły podstawowej-  wpłynęło 26 prac


Nagrody przyznano:
  

Klasy 0 - I
  
Julia Marchelkl. I cSzkoła Podstawowa Nr 1 w Mońkach
Weronika Paniczkokl. I aSzkoła Podstawowa w Jaświłach
Kinga Wajsielkl. I bSzkoła Podstawowa Nr 1 w Mońkach
Jakub żukowskikl. 0Szkoła Podstawowa w Dolistowie
Wiktoria Myślińskakl. ISzkoła Podstawowa w Dolistowie
Klasy II - III  
Marcin Pochodin kl. III bSzkoła Podstawowa Nr 1 w Mońkach
Natalia Płaszczyk kl. IIISzkoła Podstawowa w Knyszynie
Kamila Osmólska kl. IIISzkoła Podstawowa w Downarach
Magda Januszewska kl. IISzkoła Podstawowa w Downarach
Edyta Okulska kl. II bSzkoła Podstawowa Nr 1 w Mońkach
Klasy IV - VI  
Sylwia Płaszczyk kl. VISzkoła Podstawowa w Knyszynie
Klara Janickakl. V bSzkoła Podstawowa w Trzciannem
Ewelina Cybulskakl. VI bSzkoła Podstawowa w Goniądzu
Julia Kupińskakl. IV bSzkoła Podstawowa w Jaświłach
Agnieszka Gudelkl. IV bSzkoła Podstawowa w Jaświłach


Wyróżnienia otrzymali:
  
klasy 0 - I  
Mateusz Boryskl. ISzkoła Podstawowa w Dolistowie
Kinga Osieckakl. ISzkoła Podstawowa w Starych Bajkach
Klasy II - III  
Patrycja Leoszewskakl. III bSzkoła Podstawowa Nr 1 w Mońkach
Jakub Oświecińskikl. IIISzkoła Podstawowa w Górze
Klasy IV - VI  
Agnieszka Kościukkl. IVSzkoła Podstawowa w Górze
Aleksandra Mrózkl. IVSzkoła Podstawowa w Brzezinach
Uroczyste podsumowanie odbyło się w sali widowiskowej MOK-u. W czasie jego trwania można było obejrzeć wystawę prac konkursowych. Uczestnicy mogli też obejrzeć przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Mońkach im. Jana Kochanowskiego poświęcone życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Zespół wystąpił pod kierunkiem Pani Anety Kirejczyk.

Wszystkim naszym Gościom serdecznie dziękujemy za przybycie.

Instruktor Helena Wasilewska
Czytaj wydarzenia 2010 roku i wcześniejsze 2012 roku 2013 roku aktualne